אודות האתר > אלרגיה למזון - חידושים, ניפוץ מיתוסים ועוד > פסי דם בצואה או עלויות "דמים להורים"
לתינוק/ת יש דם בצואה
להורים זה עולה בדמים(מלשון כסף)
תלונה מפחידה, במיוחד אמהות לתינוקות רכים ובמיוחד תינוק ראשון. הקונוטציה של דם בצואה מתקשרת עם תהליכים ומחלות מפחידות. אולם לא בתינוקות. 
הרבה פעמים אני חוזר לעבודה שעשינו באסה"ר בשנים 2004-2006 ובו רצינו לבדוק 2 שאלות:
א. מה השכיחות של אלרגיה (מסוג IgE)  לחלב פרה (למתעניינים 0.5%)
ב. כמה מהם אלרגיים לתמ"ל מבוסס סויה (תמ"ל צמחי) (שוב למתעניינים =0, או כמו באוכלוסיה הכללית). 
תוך כדי מעקב אחר יותר מ 13,000 ילודים גילינו עוד דברים רבים ומעניינים ונלי רון הפכה לד"ר נלי רגואן. 
היות וקארנו לכל מי שיש לו חשד לאיזו תגובה 
לחלב, הגיעו לא מעט אמהות (לא להיעלב, גם אבות ואפילו סבתות וסבים) עם תלונה של יש פסי דם בצואה. לעיתים לא מידי יציאה אלא פעם כן ופעם לא, יום כן ויום לא. 
העמקתי קרא במקורות וראיתי שלתופעה יש שמות - allergic proctitis, allergic proctocolitis  ועוד.
לפי הספרות הומלצו בירורים רבים : תרביות צואה, לוירוסים ולבקטריות, רקטוסקופיה, קולונוסקופיה ואף ביופסיות. כל אלו כולל הביופסיות העלו ממצאים שונים ומשונים. ואף הוצעו טיפולים רבים ביניהם המנעות מחלב. אולם התעוררה שאלה,  חלק לא קטן של התינוקות ינקו ללא כל השלמות או תוספות. לאלו הוצע שגם האמא תחדל מלשתות חלב, לאכול מוצרי חלב. כאשר גם זה לא ענה על השאלה, הוצע לאמא להמנע ממזונות נוספים.  
כאשר הייתי צריך להחליט על הטיפול המוצע לתינוקות בסדרה שלנו, דבר אחד בלט לי. לא משנה מה היה הממצא ולא חשוב מה היה הטיפול שהוצע בסדרות קודמות, הכל, אבל "הכל" הסתדר עד גיל שנה. 
לכן, אנחנו החלטנו להציע לאמא להמשיך בתזונתה, גם לאם המניקה וגם לתת לתינוק הכל. וראה איזה פלא גם במקרים שלנו הכל הסתדר....נכון עד גיל שנה בערך. ואף מקרה לא פתח כל  סיבוכים ואף לא אנמיה. 
את ממצאינו פירסמנו ב 2012 למאמר. הבעיה הגדולה עם המערכת והעורך, מה הכותרת המתאימה. היות שלא חשבנו שמדובר באלרגיה ולא היה נראה שהחלב גורם מצאנו כותרת "פרווה". 
Cow's milk associated rectal bleeding,  
כותרת מובנת אם כי לא מבטאתת היות ולדעתינו לא היה קשר אמיתי לחלבון  החלב. אגב, מי שיטרח לקרא יראה כי ציטטנו שני מאמרים מתה"ש שהראו שכיחות גבוהה של דם בצואה ביונקים אף אם לא ראו דימום. פעם נהגו לחשוג ב NEC עם כל ההשלכות. נראה שהבעיה בסוג של "פריכות" הרקמה והנימים בגיל זה. בכל מקרה מצב שפיר. 
מאז עברו שנים וזו ההמלצה שלי, ולא נתקלתי בבעיה של תגובה אלרגית בהמשך. כדי לצאת ידי חובה; לא להעליב אף אחד, ולהרגיע את ההורים אני בודק גם אם אין במקרה אלרגיה לחלב ולסויה, וכולם מרוצים.
בהרצאות אני נוטה להמשיל את המצב לסיפור הבא "לבעלשםטוב (הבעש"ט) היה מקום ביער אליו היה הולך כאשר היה צרות לעם ישראל, עושה מדורה בדרכו היחודית ונוא תפילה מיחדת, וכפי שאנו יודעים זה "עבד". עם פטירתו בצרה הבאה באו לתלמידו המגיד ממזריטש. ולם הוא לא הכיר את המקום ביער אבל ידע את סוד המדורה ואת רז התפילה. גם זה "עבד". לאחר פטירתו הנטל עבר לתלמידו רבי לוי יצחק מברדיצ'ב שלא ידע גם כיצד להכין המדורה אבל הכיר התפילה, וגם זה עבד. יורם טהר לב שמספר את הסיפור כמובן לא מכיר את המקום ביער, ולא את המתכון למדורה או את נוסח התפילה, אבל מקוה שעצם הסיפור יעזור.... 
למה נושא זה חשוב, אנו הרופאים לא יודעים איזה מטלה, "עונש" אנו מפילים על האמא המניקה בצוותינו לה להמנע מחלב, סויה, חיטה וכו'. לא קל!  והעלות הגדולה של הזנקה על תמ"ל מבוסס חומצות אמינו או אף הידרליזט (זה הדמים), שלא לדבר על הסיכון לפתח אלרגיה עם דחיית הכנסת מזונות בעלי פוטנציאל אלרגני לדיאטת התינוק. 
מובן שיש להוציא מחשבון קיום "פיסורה" או מצבים מאד נדירים שלא ישתפרו גם עם דיאטות למינהם. 
עדכון מרץ 2019
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים