אודות האתר > אורטיקריה - חרלת

אורטיקריה - חרלת

הסבר כללי ורקע.


אורטיקריה הנה תופעה שלרוב אינה מסכנת חיים אבל מציקה ביותר עד שהסובלים ממנה לעיתים מבקשים את נפשם למות. חובה עלי להוסיף שאיני מכיר אף אחד שאכן ממש איום זה ושם נפשו בכפו, [אבל היו מקרים שהשתכנעתי באמינות האיום...]. 

בעת התמחותי בארה"ב (דנבר, וסנט לואיס, 1985-8) ביליתי תקופה, כחלק מההתמחות, במרפאה הפרטית של פרופ' אלן  וונדרר (Alan Wanderer), אשר התחום של אורטיקריה, אבחון וטיפול היה ה"בייבי" שלו. הוא יעץ לי כי בשובי לישראל אכריז על עצמי כ"מומחה לאורטיקריה". טענתי כי הנושא מאד לא ברור ואין לי ידע מיוחד ועדיף בנושא, ענה לי פרופ' וונדרר, אל תדאג אף אחד לא באמת מומחה, אבל כולם ישמחו לשלוח לך את המטופלים המציקים שלהם. אכן, מחלה/תופעה מאד מציקה ולעיתים החולים מעבירים את מצוקותיהם לרופא המטפל.

הגדרות והמחשות

אורטיקה הינו נגע מגרד בעל צורה עגולה-אובלית עם שוליים לא סדירים מורמים כאשר המרכז נראה שקוע ויחסית חיוור.
הנגעים נראים כאיים השונים בגודלם וצורתם האחד מהשני. ככל שהנגע "טרי" יותר הצבע אדום יותר.
מאפיין נוסף וחשוב - הנגעים "נעים" ממקום למקום" ואינם נשארים קבועים, למשך זמן ארוך מ24 שעות. קשה להבחין ב"תנועה" זו אולם אם תסמנו בעט את הגבול של נגע אינדיבידואלי, תראו שלמחרת שינה מיקום. החלק המשמח  הוא כי לא נותרה כל צלקת או סימן במיקום הקודם.
להלן מספר תמונות של "אורטיקות" אשר "נתרמו" ע"י מטופלים.
דוגמא של חרלת יחסית טריה חריפה באזור החזה והמותן. תמונה יותר אופיינית של חרלת כרונית אזור החזית או הירך או הגפה אף שיש לי יש ברשתי צילומים אין ספור, היות והסובלים בד"כ "מגבים" את טיעוניהם בצילומים בסלולארי, בכ"ז פרט לדוגמאות שהבאתי אפנה את הקורא לאוסף עצום שך תמונות בלינק המצורף   https://www.google.com/search?q=urticaria&sxsrf=ALeKk02Ns81YTEyTKZoO8rrIlrsj5Xruzg:1597318   בחלון שיפתח לחצו על "תמונות" ותקבלו גם את מגוון הנגעים השכיחים בינהם ודאי תאתרו את הנגע ה"פרטי" שלכם. 

לעיתים הנגעים "נעלמים" דוקא כשמגיעים לרופא... (כמו שהמכונית מסתדרת עם ההגעה למוסך רק כדי להיתקע לאחר הפניה הקרובה...) מה זה מרגיז!! אבל אל דאגה הרופא המנוסה יכול לאבחן שיש מחלה פעילה, ע"י "שריטה" עדינה הגב [או איזור אחר] - תופעה זו מכונה "דרמוגרפיזם" או "דרמטוגרפיזם" - התרגום "עור שניתן לכתוב עליו", מתוך המאגר שלי דוגמא לדרמוגפיזם ועוד אחת . כאשר "מיצרים" את הנגע הזה (דרמוגפיזם) אזור הנגע  בד"כ מגרד.

צורה נוספת היא האנגיואדמה אלו נפיחויות בצקתיות המופיעות באזורים שונים - הכי שכיח בשפה העליונה. נגעים אלו פחות מגרדים אבל יותר כואבים/לוחצים. לעיתים מופיע בתוך הפה בלשון או הענבל. בצקות אלו אינן מסוכנות ואין כמעט כל סכנה של חנק, פרט לאנגיואמה תורשתית שתוזכר בהמשך. 
למרות שכל התמונות היו של מבוגרים, אורטיקריה קורית גם בתינוקות אם כי פחות שכיח. 

תמונות הללו חשובות מבחינה נוספת, תדעו הסובלים כי אינכם יחידים אף לא הראשונים ולצערי גם לא האחרונים.

הכותר הזה כולל עוד 3 עמודים - כותרות משנה[מתחת לכותרת הראשית] של אורטיקריה חריפה, כרונית, אנגיואדמה ואורטיקריה מושרית. אני בטוח שכל סובל יוכל למצא את עצמו ואם לא, כתבו allergysite.co.il  ואם אוכל אסביר ואענה. 

 

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים