אודות האתר > אורטיקריה - חרלת > אורטיקריה מושרית ואנגיואדמה
אנגיואדמה - Angioedema
אנגיואדמה - תרגומה המילולי, בצקת של כלי דם. בצורתה השכיחה היא חלק מהספקטרום של אורטיקריה. ה"ספקטרום" של אורטיקריה כולל, Dermographism -Urticaria-Angioedema  כאשר כל אחת משלוש הצורות יכולה להתקיים בנפרד או במשולב. מהבחינה הקלינית אנגיודמה מתבטאת בצורה של בצקות ממוקמות באזרוי גוף שונים, מקורם בעומק הרקמה ולא שטחיים כמו אורטיקריה: שפתיים, לשון, חלל הפה, גפיים, בטן, לעיתים כאבי בטן, ועוד. נגעים אלו פחות מגרדים מהאורטיקריות אבל יותר מכאיבים משרים תחושת לחץ, מציקים ומפריעים גם פונקצינלית וגם אסתטית. 
הצורה השכיחה היא אנגיואדמה אידיופטית ז"א שהגורם אינו ידוע (נשמע מוכר מה....). אנגיאדמה יכולה להיות אירוע חד פעמי אבל במקרים רבים היא מתמשכת וחוזרת. ז"א כאשר ההתקף חוזר יש לצפות לאירועים נוספים בעתיד. טוב, היו אופטימיים לא תמיד האנגיואדמה תחזור...
רק בכ15-20% מהסובלים מאנגיואדמה אידיופתית, היא מבודדת, ז"א לא יסבלו גם מאורטיקריה, לעיתים במשולב ולעיתים במועדים שונים. מאידך, כ 60% חולי האורטיקריה הכרונית יסבלו בשלב זה או אחר גם מאנגיואדמה. 
מספר נקודות חשובות לציון
א. בעוד שהבסיס הפתופיזיולוגי של אורטיקריה כרונית, קשור בהפרשת היסטמין, חלק ניכר מהאנגיאדמות קשור דוקא להתקפים מתווכים ע"י חומר כימי  אחר "ברידיקינין" Bradykinin (אני יודע שלמירב המכריע של הקוראים/הסובלים זו נקודה חסרת חשיבות אבל..).
ב. דבר זה מסביר למה בחלק (לא קטן) מהמיקרים הטיפול באנטיהיסטמינים במינון גבוה פותר את האורטיקריה אבל לא את התקפי האנגיואדמה. לעיתים גם התוספת של Omalizumab (קסולייר). לא פותר את הבעיה. מה ניתן לעשות? 
ג. בשנות ה90 הגיתי רעיון - יש צורות של "אנגיאדמה תורשתית" (HAE) מחלה עם פוטנציאל תמותה אשר טופלו בהצלחה לא מבוטלת (אבל לא מוחלטת) ע"י שתי תרופות. הראשונה "דנזול" שהוא סטרואיד אנדרוגני ואחרים ע"י tranexamic acid, (תרופה ששימשה לטיפול בהפרעות קרישה שונות ובעיקר בנשים עם יתר דימום ויסתי). תרופה זו זולה מאד ובאופן מעשי חסרת תופעות לוואי. לאחר לאחר נסיון טיפול מוצלח על מספר חולים התחלתי להשתמש בה כתרופה מונעת, מאז ועד היום!
אנקדוטה, באחד הכנסים באירופה סיפרתי על הנסיון שלי ל Marco Cicardi (מאיטליה), אשר התמחה אצל אותה קבוצה שאני התמחתי בארה"ב. בכנס הבא סיפר לי שבדק ואכן זה עובד ופרסם מאמר על כךב 1999, כמובן מבלי לתת לי את הקרדיט. מרקו נפטר לפני כשנתיים, בלא עת, ואני "סולח" לו מקרב לב. תצפית זו אושרה ע"י Du-Thanh ב 2010. 
לא מעט "צרות" היו לי מרוקחים אשר שאלו את המטפולים, להם רשמתי תכשיר זה (הקסקפרון- בשם המסחרי) האם הם מדממים ועל הגברים הסתכלו בכלל ב"עין עקומה" אבל עתה כבר "התרגלו". 
ד. כאשר ההתנפחות בלוע, יש "היסטריה" רבה וחשש לחנק, כך לפחות מזהירים רופאים בחדרי המיון את המטופלים. למיטב ידיעתי אין מקרי מוות וניתן להיות יחסית רגועים ולא לתת "מגה-דוזות" של סטרואידים, ולא לצייד באפיפן ( "אפיפן" לא עוזר כלל וכלל !!). 
ה. אני מסייג את הנאמר בסעיף ד. בשני סייגים הראשון - כל זה לא נכון לגבי אנגיודמה תורשתית (HAE)- הרחבה על מחלה זו בהמשך. גם לגבי אניואדמה אדיופתית תוארו מקרי מוות - מספר מקרים תוארו בארה"ב באוכלוסיה השחורה. אבל גם בישראל אני מודע ללפחות שני מקרי מוות של חולים מבוגרים. חולים אלו טופלו בתרופות מסוג ACE inhibitor אשר ידועים כמעלים רמות של בריידיקינין. זה לא צריך לגרור היסטריה, בד"כ יש התקפים קלים בתחילה אשר מחמירים בהמשך. המקרים ה"קלים" משמשים כאזהרה, והרופא המטפל צריך לוודא אם המטופל שחווה אנגיואדמה נוטל תרופול מעין אלו ולדאוג להפסקתם, וכן ליידע את הרופא המטפל לא לרשום למטופלים אלו תרופות ממשפחה זו. תרופות אלו נרשמות בד"כ לחולים הסובלים מיתר לחץ דם. 
ה. בצנרת, יש 2 תרופות אשר אושרו לשימוש ב HAE, ונראה לי שיכולים להינתן במקרי חרום - גם סובלים מאנגיואדמה אידיופטית. הראשון  Icatibant והשני Lanadelumab אשר אושרו כאמור לHAE. תרופות אלו לא רלוונטיות כרגע לטיפול שיגרתי, באנגיואדמה אידיופטית. 

HAE) HEREDITARY ANGIOEDEMA)
זו מחלה תורשתית נדירה 1:50000 (להשוואה שכיחות אורטיקריה כרונית היא כ 1.5%, ז"א פי כ 3000)באוכלוסיה, ז"א בישראל כ 200 חולים - כולם מזוהים (פרט לחדשים) ומטופלים בכמה מרפאות מתמחות. מספר מאפיינים
1. למרות שהמחלה גנטית - יש חלק שהם תוצאה של מוטציה חדשה - ז"א שאין אף אחד במשפחה!!!
2. למרות שהמחלה מלידה , הסימפטומים בשנים הראשונות לחיים לא קיימים או קלים, בעיקר כאבי בטן, והאנגיודמה מתחילה בעשור השני של החיים. 
3. ניתן לאבחן בקלות ע"י בדיקת רמות C1 inhibitor ב85% מהמקרים. ב 15% רמות אלו תקינות ויש חוסר פעילות - ז"א בעיה פונקצינלית - ונתן לאשר ולשלול ע"י בדיקת רמות C4, רמות נמוכות מחשידות. 
4. יש תרופות - שניים מהם הוזכרו בסעיף ה, לעיל.
 
 

Inducable (physical) Urticaria
תת קבוצה מיוחדת ב "אורטיקריה כרונית" היא אורטיקריה מושרית - ז"א ניתן לגרום להופעתה ע"י גירוי פיזיקלי כגון שמש  (Solar Urtcaria), לחץ (Pressure induced)  במקרים אלו ממש כאבים במקום הלחץ - כגון כפות רגליים, או לחץ של רצועות תיק על הכתף. השראה ע"י מים (Aquagenic Urticaria), ויברציות, וקור (cold-induced urticaria). הצורה האחרונה ניתנת לאבחון ע"י תבחין קובית הקרח (ice-cube test), ממש לאחרונה הזדמנה לי לי למרפאה נערה אשר תיארה התופעה ולפני שהצלחתי להציע לא לארגן את "תבחין קובית הקרח", שלפה תמונה איך בלא מודע עשתה לעצמה תבחין זה ע"י החזקת כוס מים קפואים והצמדה לעור לדעתי תבחין מושלם, הנה התיאור המקורי של המבחן.  לגבי אורטיקריה מושרית ע"י קור יש לציין שיש צורות מסוכנות היכולות להסתיים באסון בחסיפה לא מדורגצת למים קרים. לא שכיח אבל....
ולסיום צורה שכיחה  של אורטיקריה מושרית היא אורטיקריה כולינרגית cholinirgic urticaria המתבטאת ע"י הופעת נגעים מעקצצים קטנים לאחר מאמץ או אירועים של עלית חום הגוף גם מהתרגשות.  אכו לא נדיר (ומביך) שצורה זו מופיע בעת התרגשות או אירוע אמוציונלי אחר. לעיתים יש אירוע אמוציונלי בהתרחשות הראשונה ובהמשך התופעה תחזור על עצמה, גם ללא האירוע המכונן. 

לסיום, אני יודע שיש עוד שאלות פתוחות, אבל השתדלתי לתת תמונה מקיפה ככל הניתן
עודכן אוקטובר 2020
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים