אודות האתר > אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

פרק 1 - מנגנון התגובה האלרגית

כדי להבין מהי אלרגיה יש להניח יסודות. למרות הנטייה הכללית של רבים מאיתנו לדלג על הבסיס ולגשת לתכלית, אני מאד ממליץ לקרא ולהבין פרק זה מהווה בסיס להבנת הנכתב בספר. הבנת הבסיס לתגובה האלרגית יאפשר גם למתעניין שאינו איש מקצוע להבין את המושגים ואת הבסיס למחלות ולטיפולים. יתר על כן, לאחר קריאת פרק ספציפי או לאחר השלמת כל הספר מומלץ לחזור ולקרא פרק זה שנית.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

פרק 2 - מה גורם לאלרגיה וכיצד מאבחנים

אני לא יודע בנוגע לאהבה אבל אלרגיה היא באמת עניין של גיאוגרפיה. גורמי אלרגיה שהם רלוונטיים באזור אחד אינם קיימים במקום אחר. אין רופא אשר קורא ספרות רפואית מערבית ובמיוחד אמריקאית שאינו מכיר את השיח המכונה Ragweed (אמברוזיה). שיח זה משמש כסמן אלרגי עיקרי בחוף המזרחי בארה"ב. האירופאים מכירים היטב את עץ השדר (יש המכנים אותו בשיבוש לבנה) Birch המככב בצפון אירופה. שני זנים אלו לא אומרים דבר לישראלים, אבל אנו מודעים היטב את לעץ האלרגני האופייני לארצנו - עץ הזית.
אלרגיה לפי הגדרה הנה מחלה הנגרמת מחשיפה לגורמים חיצוניים. הרוב הגדול של גורמים אלו הנם מוגדרים.לכן, מטרת בירור אלרגיה היא לזהות גורם ספציפי, לפיכך תשובה של בדיקה אלרגית צריכה להיות שזוהה גורם(ים) אלרגני ספציפי או לא זוהה גורם אלרגני. תשובה של זיהוי גורם אלרגי כללי (לא ספציפי), או אלרגיה ל"מזג האוויר" - לא קבילה. אל תסכימו לקבל תשובה כזו מהרופא שלכם. אף אחד אינו אלרגי למזג האויר... מדובר באחד המקצועות היותר מוגדרים והיותר מדויקים ברפואה למרות זאת נוצר לעיתים לחץ ליחס כל דבר לאלרגיה אף אם לא זוהה גורם. נישה זו מנוצלת, כמו בנושאים אחרים בתחום האלרגיה- ע"י שרלטנים המשתמשים בבורות הציבור הלא מקצועי ולפעמים גם מנצלים את הליקוי בהתמחות של הסגל הרפואי והפארא-רפואי ע"מ לעשות רווח קל על חשבון הסובלים.
בדיקות להוכחת ואבחון מחלה אלרגית מתחלקים ל:
  • בדיקות כלליות שמטרתן להעריך האם קיימת אלרגיה,
  • בדיקות לאבחון קיום אלרגיה ספציפית,
  • בדיקות לאבחון מחלה
  • בדיקות לאשש הקשר בין המחלה לגורם האלרגיה.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

פרק 12 - רגישות אלרגית לתרופות

לפני כמה שנים נכנסה למרפאתי גברת קשישה עצובת מבט. גילה לפי המחשב היה 85 שנה. הגברת ספרה כי היא סובלת מפריחה והרופא שלה חשד שאחת התרופות גורמת לה לתופעה והפנה לברור אלרגי. מיד שאלתי אילו תרופות היא מקבלת. המטופלת הייתה מוכנה לשאלה, ושלפה באחת שקית גדולה ורוקנה את תוכנה על שולחני והעיפה בי מבט מאתגר. על השולחן היו מונחות מעל 30 סוגי תרופות. היה לי די ברור שהיא לא נוטלת את כולן. כאשר ראתה את מבטי המוטרד אמרה לי המטופלת, " דוקטור, אני לא כול כך מוטרדת מה"אלרגיה" אני גם לא לוקחת את כל התרופות האלו. אבל אני בודדה וחייבת לצאת ולדבר עם מישהו". רווח לי, ושוחחנו כרבע שעה ונפרדנו, שנינו היינו מרוצים.
בדומה לסיפור של אלרגיה לחלב בתינוקות- הרבה תופעות "אלרגית" או פריחות מיוחסות לחלב כי זה המזון העיקרי של התינוק- כך בגיל מבוגר יותר אנו צורכים כל כך הרבה תרופות שלא תמיד ברור האם המחלה גרמה לתופעה או התרופה. עובדה זו והעדר כלים אבחנתיים מספקים, הופכים את נושא בירור האלרגיה לתרופות לאתגר אבחנתי אמיתי.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים