אודות האתר > עיניים
עיניים

מחלות עיניים
נזלת אלרגית
טיפולים אלרגיים
טיפולים תרופתיים

פרק 9 - מחלות עניים אלרגיות

רוב הסקירות שמטפלות במחלות אלרגיות מתעלמות ממחלות עניים אלרגיות. הטיפול בהם התרכז אצל רופאי עניים וקומץ אלרגולוגים "משוגעים לנושא". אולם העלייה העצומה בשכיחות מחלות אלו מביאה בעיות אלו לפתחו של כל רופא עניים ואלרגולוג. תחום זה עדיין מהוהה מקור לתסכול לחולים ולרופאים.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

פרק 3 - נזלת אלרגית

מי שלא חווה את הסבל שגורמת נזלת אלרגית לא יכול להשתתף בסבלו של הסובל. מתי מעט בין הרופאים יחשבו שנזלת אלרגית הנה מחלה/תופעה שראוי בכלל לתת עליה את הדעת . מדהים, אולם רוב האינפורמציה באה מהכתבות העליזות המופיעות בכל שנה בין פורים לפסח ולרוב בעוטרות בכותרת המבריקה והמקורית "אביב הגיע אפצי בא....." רופאים המקבלים את התמחותם בבתי חולים אינם פוגשים כלל אנשים כאלה, וכיצד ידעו להתייחס אליהם אם אינם חולים במחלות אישפוזיות קשות? רק הסובלים, ולעיתים בני משפחתם, מבינים שמדובר בתופעה רחבת היקף ובעלת משמעות מעבר לאנקדוטה. גם לי כרופא מומחה בתחום לקח מספר שנים להפנים את המשמעות של ילד עם נזלת אלרגית הגודל לנער מופנם ולעיתים לגבר או אישה סובלים בחברה, מנשימה רעשנית, פגיעה בחוש הריח ונמנעים מפעילות ספונטנית מבלי לחשוב ולבדוק באיזה סביבה ובאילו תנאים תיעשה פעילות זו. אולם את ההמחשה המרשימה ביותר חוויתי תוך כדי כתיבת פרק זה כאשר צעירה, בת 27 בסיום הביקור ולאחר שהסברתי לה את האפשרויות וכתבתי המרשמים והייעוץ פנתה אלי בפנים דומעות ואמרה לי אני פשוט בוכה מתסכול... לסובלים ולרופאיהם מוקדש פרק זה.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

פרק 14 - טיפולים אלרגיים ספציפיים

טיפולים רפואיים מתחלקים לטיפולים ייעודיים, או סגוליים (ספציפיים) כנגד גורם המחלה. הטיפולים הסגוליים הם התרופות המטיביות, אשר בד"כ לא נושאות בחובן סכנה של תופעות לוואי למערכות אחרות לא רלוונטיות. עם זאת על טיפול סגולי להיות מדויק ביותר. טיפול סגולי לעומת לטיפול תרופתי דומה לירי באקדח או רובה צלפים בהשוואה להפגזה ארטילרית. מבחינה קונצפטואלית מחלות אלרגיות אשר נגרמות ע"י גורם מוגדר ומזוהה חייבות להיות מטופלות ע"י טיפול סגולי, שכן אם מצליחים לסלק את הגורם, או לגרום לעמידות הגוף כנגדו הבעיה אמורה להיפטר.
דוגמה לטיפול סגולי מוכר היא האנטיביוטיקה במיוחד אנטיביוטיקה צרת הטווח. דוגמה אחרת היא החיסון כנגד חיידקים או וירוסים. בשני המקרים מדובר בטיפול כנגד "פולש" מבחוץ. הדמיון למחלות הנגרמות ע"י גורמים אלרגיים ברור - גם אלרגן הנו פולש חיצוני ויש לנסות לטפל ע"י חיסול הפולש או השרית עמידות לגוף. הדרך לעשות זאת אינה פשוטה ומהווה נושא למחקר מתמשך. טיפולים סגוליים באלרגיה נמצאים כל הזמן בתהליך בדיקה ושיפור.
המילה האחרונה עדיין לא נאמרה.
בפרק זה נדגים את הגישות הנוכחיות הכוללות:
א. מניעת חשיפה לאלרגן,
ב. פיתוח עמידות ספציפית,
ג. פיתוח עמידות כללית.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

פרק 15 - טיפולים תרופתיים במחלות אלרגיות

הטיפולים התרופתיים מהווים עדיין את האמצעי הטיפולי העיקרי במחלות אלרגיות. יש חולים המאוכזבים לגלות עובדה זו, ומתלוננים. התלונה השכיחה ביותר היא " דוקטור, התרופה עזרה אבל ברגע שהפסקתי התופעות חזרו" אכן התרופות אינן משנות את מהלך המחלה. אולם הן מטפלות בסימפטומים, ובנזקים ולפעמים גם מונעים סיבוכים כמו נזק ריאתי קבוע באסתמה, והתפתחות סינוסיטיס ופוליפים בנזלת אלרגית. בחלק מהמחלות יש צורך בטיפול קבוע, בחלק רק לפי סימפטומים ויש גם מחלות שאופיין גלי, ז"א יש הפוגות והתלקחויות, כמו בחלק גדול מהתופעות האלרגיות אשר ניתן לטפל בהן עונתית-או תקופתית. את הטיפולים אפשר להתאים לפי מועד הופעת הסימפטומים או לנסות לחזות את הנולד ולהמליץ על שינוי הטיפול בהתאם לגורם האלרגי ועונת האלרגיות. האמנות של הרופא היא לא להיות אוטומט לטיפול תרופתי אלא לקחת את מכלול הגורמים בחשבון ו"לתפור" את הטיפול האישי למטופל.
בקטעים הבאים נדיין כל קבוצת תרופות, פעילותן, לאיזה מקרים הן מתאימות, ותופעות הלוואי. כאשר יתבקש נדון בתרופות השונות כאשר אלו יאוזכרו לרוב בשמות הגנריים (לא מסחרי) שלהם. תרופות שרצוי להימנע מהן יאוזכרו בשמות המסחריים כדי למנוע נזק לקהל. לא נחזור כאן לדון במחלות השונות, אלו מופיעות בהרחבה בפרקים המתאימים.
אזהרה ! אין באמור כאן המלצה פרטנית לחולה מסוים לטיפול באיזו מהמחלות. המלצות כאלו נותן אך ורק רופא הבודק את המטופל.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים