אודות האתר > עור
עור

אטופיק דרמטיטיס
חרלת ואנגיואדמה
דלקת עור ממגע
אלרגיה לתרופות
אלרגיה לארס חרקים
טיפולים אלרגיים
טיפולים תרופתיים

פרק 8 - אטופיק דרמטיטיס

בשנות התמחותי בארה"ב, שהיתי במשך יותר משנתיים בבת חולים המיועד אך ורק לחולי אלרגיה ואסתמה, מקום מסודר מאד. חולים היו מוזמנים זמן רב מראש, בדרך כלל ממרחקים גדולים, אלתורים לא היה הצד החזק של בית החולים ובדרך כלל הכול התבצע לפי המתוכנן. בכל זאת פעם אחת שסטיתי מהתוכנית. מעשה שהיה כך היה, באחד הימים בשעת אחר הצהריים, בעת קבלת חולים מתוכננים במרפאה, נקראתי לפתע לעזוב את החולים המוזמנים ולקבל חולה חדשה אשר אושפזה באופן בלתי צפוי. לרגע לא הבנתי.... הכיצד? מה זה אשפוז לא צפוי? הרי אפילו חדר מיון אין כאן? ובכל זאת פגשתי את החולה "הבלתי מתוכננת", הייתה זו נערה בשנות העשרה שלה אשר הוטסה ממרחק של 1500 ק"מ לאשפוז דחוף עקב מחלה אלרגית. המחלה הייתה "אטופיק דרמטיטיס" המכונה בפי העם " אסתמה של העור". הקדמה זו באה כדי להראות עד כמה מחלה זו יכולה להציק ולמרר לחולה את החיים.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 10 - חרלת (URTICARIA) ׁ ואנגיואדמה

"דוקטור אתה לא מבין, כבר 6 חדשים יש לי את הפריחה הזו ואני לא מבין כיצד אתם הרופאים לא מסוגלים להסביר לי ממה זהא" ;"בתחילה הפריחה הייתה מסוג מזון אחד ואחרי שהפסקתי אכן היתה הקלה אבל עכשיו יש לי פריחה מכל מה שאני אוכל"; "דוקטור בבקשה, אשפז אותי ושימצאו כבר ממה אני סובל"- אלו רק מעט מהפנינים אשר משמעים חולי חרלת כרונית. יש מחלות קשות יותר ומסוכנות יותר מאשר חרלת, אבל ספק אם יש מחלה מתסכלת כמו מחלה זו.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 11 - דלקת עור שממגע (Contact Dermatitis)

האופנה של טבור חשוף ומכנסי גינס לעיתים מאפשרות לרופא להפגין את כשרונו באבחנה פיזיקלית. נערה הלובשת מכנסי גינס ומסביב לטבורה יש פצע וסימני גרד, מעידה על עצמה כי היא רגישה לניקל. הניקל מקורו בכפתור שבמכנסי הגינס. במקרים רבים לא תלך גם עם עגילים ושעון ,או שתפגין שילוב יוצא דופן של רצועת פלסטיק לשעון ועגילי זהב על האזניים כיוון שזהב היא המתכת היחידה שיכולה לסבול. ניקל הוא מייצגן של דלקות עור אלרגיות שממגע. אולם פרט להיות נשים אלו יקרות ובעלות טעם אנין בתכשיטים, זהב בלבד !! הן עלולות לסבול גם מתופעות אלרגיות למתכות אחרות. פרק זה חריג בספר. כמעט כל המחלות האלרגיות מטפלות באלרגיה במנגנון של תגובת יתר מיידית, אלרגיה מסוג I, זו המתווכת ע"י IgE . אולם דלקת עור אלרגית שממגע פועלת במנגנון לגמרי אחר. תגובת יתר מושהית
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 12 - רגישות אלרגית לתרופות

לפני כמה שנים נכנסה למרפאתי גברת קשישה עצובת מבט. גילה לפי המחשב היה 85 שנה. הגברת ספרה כי היא סובלת מפריחה והרופא שלה חשד שאחת התרופות גורמת לה לתופעה והפנה לברור אלרגי. מיד שאלתי אילו תרופות היא מקבלת. המטופלת הייתה מוכנה לשאלה, ושלפה באחת שקית גדולה ורוקנה את תוכנה על שולחני והעיפה בי מבט מאתגר. על השולחן היו מונחות מעל 30 סוגי תרופות. היה לי די ברור שהיא לא נוטלת את כולן. כאשר ראתה את מבטי המוטרד אמרה לי המטופלת, " דוקטור, אני לא כול כך מוטרדת מה"אלרגיה" אני גם לא לוקחת את כל התרופות האלו. אבל אני בודדה וחייבת לצאת ולדבר עם מישהו". רווח לי, ושוחחנו כרבע שעה ונפרדנו, שנינו היינו מרוצים.
בדומה לסיפור של אלרגיה לחלב בתינוקות- הרבה תופעות "אלרגית" או פריחות מיוחסות לחלב כי זה המזון העיקרי של התינוק- כך בגיל מבוגר יותר אנו צורכים כל כך הרבה תרופות שלא תמיד ברור האם המחלה גרמה לתופעה או התרופה. עובדה זו והעדר כלים אבחנתיים מספקים, הופכים את נושא בירור האלרגיה לתרופות לאתגר אבחנתי אמיתי.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 13 - אלרגיה לארס חרקים - עקיצות דבורים וצרעות

צוות האמבולנס הודיע לטיפול נמרץ כי הם מפנים מיער נופש במרכז הארץ תוך כדי החייאה אישה צעירה בשנות השלושים לחייה. לא היה מדובר בפיגוע או תאונת דרכים. האישה רופאה יצאה ליום כיף משפחתי עם חברים באחד היערות ארצנו. במהלך היום, שתתה כוס מיץ פרי הדר כאשר דבורה נחתה על שפתי הכוס. תוך כדי "המאבק" על המיץ תקפה הדבורה את האישה ועקצה אותה בלשונה. הרופאה סבלה מאנאפילקסיס, ואבדה את הכרתה תוך דקות. לניידת טיפול הנמרץ נדרשו מספר דקות להגיע, אז כבר התקשו להחדרת צינור לקנה. המוח ניזוק והאישה פונתה לבית החולים בחוסר הכרה. לאחר ימים חזרה הכרתה אולם נותרה עם נזק מוחי קשה. סיפור זה שאף התפרסם בעיתונות הכללית בזמנו מדגים את הסכנה באלרגיה זו ואת מהירות ההתרחשות. על פי רוב ניתן להיערך לקראת מקרים כאלה.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 14 - טיפולים אלרגיים ספציפיים

טיפולים רפואיים מתחלקים לטיפולים ייעודיים, או סגוליים (ספציפיים) כנגד גורם המחלה. הטיפולים הסגוליים הם התרופות המטיביות, אשר בד"כ לא נושאות בחובן סכנה של תופעות לוואי למערכות אחרות לא רלוונטיות. עם זאת על טיפול סגולי להיות מדויק ביותר. טיפול סגולי לעומת לטיפול תרופתי דומה לירי באקדח או רובה צלפים בהשוואה להפגזה ארטילרית. מבחינה קונצפטואלית מחלות אלרגיות אשר נגרמות ע"י גורם מוגדר ומזוהה חייבות להיות מטופלות ע"י טיפול סגולי, שכן אם מצליחים לסלק את הגורם, או לגרום לעמידות הגוף כנגדו הבעיה אמורה להיפטר.
דוגמה לטיפול סגולי מוכר היא האנטיביוטיקה במיוחד אנטיביוטיקה צרת הטווח. דוגמה אחרת היא החיסון כנגד חיידקים או וירוסים. בשני המקרים מדובר בטיפול כנגד "פולש" מבחוץ. הדמיון למחלות הנגרמות ע"י גורמים אלרגיים ברור - גם אלרגן הנו פולש חיצוני ויש לנסות לטפל ע"י חיסול הפולש או השרית עמידות לגוף. הדרך לעשות זאת אינה פשוטה ומהווה נושא למחקר מתמשך. טיפולים סגוליים באלרגיה נמצאים כל הזמן בתהליך בדיקה ושיפור.
המילה האחרונה עדיין לא נאמרה.
בפרק זה נדגים את הגישות הנוכחיות הכוללות:
א. מניעת חשיפה לאלרגן,
ב. פיתוח עמידות ספציפית,
ג. פיתוח עמידות כללית.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)


פרק 15 - טיפולים תרופתיים במחלות אלרגיות

הטיפולים התרופתיים מהווים עדיין את האמצעי הטיפולי העיקרי במחלות אלרגיות. יש חולים המאוכזבים לגלות עובדה זו, ומתלוננים. התלונה השכיחה ביותר היא " דוקטור, התרופה עזרה אבל ברגע שהפסקתי התופעות חזרו" אכן התרופות אינן משנות את מהלך המחלה. אולם הן מטפלות בסימפטומים, ובנזקים ולפעמים גם מונעים סיבוכים כמו נזק ריאתי קבוע באסתמה, והתפתחות סינוסיטיס ופוליפים בנזלת אלרגית. בחלק מהמחלות יש צורך בטיפול קבוע, בחלק רק לפי סימפטומים ויש גם מחלות שאופיין גלי, ז"א יש הפוגות והתלקחויות, כמו בחלק גדול מהתופעות האלרגיות אשר ניתן לטפל בהן עונתית-או תקופתית. את הטיפולים אפשר להתאים לפי מועד הופעת הסימפטומים או לנסות לחזות את הנולד ולהמליץ על שינוי הטיפול בהתאם לגורם האלרגי ועונת האלרגיות. האמנות של הרופא היא לא להיות אוטומט לטיפול תרופתי אלא לקחת את מכלול הגורמים בחשבון ו"לתפור" את הטיפול האישי למטופל.
בקטעים הבאים נדיין כל קבוצת תרופות, פעילותן, לאיזה מקרים הן מתאימות, ותופעות הלוואי. כאשר יתבקש נדון בתרופות השונות כאשר אלו יאוזכרו לרוב בשמות הגנריים (לא מסחרי) שלהם. תרופות שרצוי להימנע מהן יאוזכרו בשמות המסחריים כדי למנוע נזק לקהל. לא נחזור כאן לדון במחלות השונות, אלו מופיעות בהרחבה בפרקים המתאימים.
אזהרה ! אין באמור כאן המלצה פרטנית לחולה מסוים לטיפול באיזו מהמחלות. המלצות כאלו נותן אך ורק רופא הבודק את המטופל.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.04.04)
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים