אודות האתר > תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים

טיפולים אלרגיים
טיפולים תרופתיים
אלרגיה כמחלה
רפואה משלימה
אלרגיה לתרופות


פרק 14 - טיפולים אלרגיים ספציפיים

טיפולים רפואיים מתחלקים לטיפולים ייעודיים, או סגוליים (ספציפיים) כנגד גורם המחלה. הטיפולים הסגוליים הם התרופות המטיביות, אשר בד"כ לא נושאות בחובן סכנה של תופעות לוואי למערכות אחרות לא רלוונטיות. עם זאת על טיפול סגולי להיות מדויק ביותר. טיפול סגולי לעומת לטיפול תרופתי דומה לירי באקדח או רובה צלפים בהשוואה להפגזה ארטילרית. מבחינה קונצפטואלית מחלות אלרגיות אשר נגרמות ע"י גורם מוגדר ומזוהה חייבות להיות מטופלות ע"י טיפול סגולי, שכן אם מצליחים לסלק את הגורם, או לגרום לעמידות הגוף כנגדו הבעיה אמורה להיפטר.
דוגמה לטיפול סגולי מוכר היא האנטיביוטיקה במיוחד אנטיביוטיקה צרת הטווח. דוגמה אחרת היא החיסון כנגד חיידקים או וירוסים. בשני המקרים מדובר בטיפול כנגד "פולש" מבחוץ. הדמיון למחלות הנגרמות ע"י גורמים אלרגיים ברור - גם אלרגן הנו פולש חיצוני ויש לנסות לטפל ע"י חיסול הפולש או השרית עמידות לגוף. הדרך לעשות זאת אינה פשוטה ומהווה נושא למחקר מתמשך. טיפולים סגוליים באלרגיה נמצאים כל הזמן בתהליך בדיקה ושיפור.
המילה האחרונה עדיין לא נאמרה.
בפרק זה נדגים את הגישות הנוכחיות הכוללות:
א. מניעת חשיפה לאלרגן,
ב. פיתוח עמידות ספציפית,
ג. פיתוח עמידות כללית.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)


פרק 15 - טיפולים תרופתיים במחלות אלרגיות

הטיפולים התרופתיים מהווים עדיין את האמצעי הטיפולי העיקרי במחלות אלרגיות. יש חולים המאוכזבים לגלות עובדה זו, ומתלוננים. התלונה השכיחה ביותר היא " דוקטור, התרופה עזרה אבל ברגע שהפסקתי התופעות חזרו" אכן התרופות אינן משנות את מהלך המחלה. אולם הן מטפלות בסימפטומים, ובנזקים ולפעמים גם מונעים סיבוכים כמו נזק ריאתי קבוע באסתמה, והתפתחות סינוסיטיס ופוליפים בנזלת אלרגית. בחלק מהמחלות יש צורך בטיפול קבוע, בחלק רק לפי סימפטומים ויש גם מחלות שאופיין גלי, ז"א יש הפוגות והתלקחויות, כמו בחלק גדול מהתופעות האלרגיות אשר ניתן לטפל בהן עונתית-או תקופתית. את הטיפולים אפשר להתאים לפי מועד הופעת הסימפטומים או לנסות לחזות את הנולד ולהמליץ על שינוי הטיפול בהתאם לגורם האלרגי ועונת האלרגיות. האמנות של הרופא היא לא להיות אוטומט לטיפול תרופתי אלא לקחת את מכלול הגורמים בחשבון ו"לתפור" את הטיפול האישי למטופל.
בקטעים הבאים נדיין כל קבוצת תרופות, פעילותן, לאיזה מקרים הן מתאימות, ותופעות הלוואי. כאשר יתבקש נדון בתרופות השונות כאשר אלו יאוזכרו לרוב בשמות הגנריים (לא מסחרי) שלהם. תרופות שרצוי להימנע מהן יאוזכרו בשמות המסחריים כדי למנוע נזק לקהל. לא נחזור כאן לדון במחלות השונות, אלו מופיעות בהרחבה בפרקים המתאימים.
אזהרה ! אין באמור כאן המלצה פרטנית לחולה מסוים לטיפול באיזו מהמחלות. המלצות כאלו נותן אך ורק רופא הבודק את המטופל.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)


פרק 16 - אלרגיה כמחלה סיסטמית

מה ניתן לעשות לפני הטיפול, אחריו ובמקומו?
עד עתה השתדלתי לעמוד על קרקע מוצקה של עובדות בדוקות. בפרק זה נביא גם דיווחים על נושאים חמים באלרגיה, או גישות בשלבי התהוות. ממש חם מהתנור. אלרגיה היא אחד התחומים מדויקים ומוגדרים ביותר. המחלות מאופיינות, הגורמים מאובחנים, הטיפולים הגיוניים, אף שמידת ההצלחה אינה תמיד מוחלטת. אולם נשאלת השאלה האם ניתן לעשות משהו "טבעי" האם ישנם אורחות חיים המשפיעים על התפתחות אלרגיה ? תשובה לשאלות אלו יכולה להכתיב לנו אורחות חיים מסוימים אשר ישפרו את הסיכויים להימנע מלפתח אלרגיות.. בכל הרפואה המודרנית אנו יודעים כי מחלות כרוניות מורכבות משני מרכיבים גנים וסביבה. החלק הגנטי קשיח בלתי ניתן להשפעה. בעוד המרכיב הסביבתי לא תמיד ברור. אלרגיה היא בעיקרה תגובה לגורמים חיצוניים, דהיינו סביבתיים, לכן ללא ספק שאלרגיה מהווה קנדידט ראשון במעלה למניפולציה סביבתית. איני מתיימר להגיד כי יש לי תשובות חד משמעיות אולם יש היום לפחות חלקי אינפורמציה המתחילים לתפוס את מקומם בפסיפס האלרגי.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)


פרק 17 - רפואה משלימה/רפואה אלטרנטיבית ואלרגיה

אנו מצויים בתחילת המאה ה 21 - אי אפשר להתעלם מהחשיפה הגדולה של הציבור לרפואה אלטרנטיבית. חשיפה זו מתרחשת לא מעט גם בתחום של המחלות אלרגיות. עקב שכיחותם של המחלות האלרגיות, רב גוניתם וההכרות השטחית של מטפלים קונבנציונליים עמן יש הנוטים לראות במחלות אלרגיות שדה טבעי לרפואה אלטרנטיבית. לדידי, עובדה זו גם מובנת וגם מפתיעה.
למה מפתיעה? אלרגיה היא אחת התופעות המוגדרות, המובנות, והנחקרות בין המחלות. יתר על כן לאבחון של תופעות אלרגיות יש כלים אבחנתיים, קליניים ומעבדתיים מאד מוגדרים ומדויקים. לעומת זאת רפואה אלטרנטיבית מתאפיינת בהפך הגמור. תחום הרפואה האלטרנטיבת הרבה פחות מוגדר ובודאי פחות מדויק ומעל לכל הרפואה האלטרנטיבית מתעלמת מכלים אבחנתיים מדעיים.
כאן המקום להזכיר כי תחת הגג של המונח רפואה אלטרנטיבית חוסים תחומים שונים זה מזה במידה רבה.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)


פרק 2 - מה גורם לאלרגיה וכיצד מאבחנים

אני לא יודע בנוגע לאהבה אבל אלרגיה היא באמת עניין של גיאוגרפיה. גורמי אלרגיה שהם רלוונטיים באזור אחד אינם קיימים במקום אחר. אין רופא אשר קורא ספרות רפואית מערבית ובמיוחד אמריקאית שאינו מכיר את השיח המכונה Ragweed (אמברוזיה). שיח זה משמש כסמן אלרגי עיקרי בחוף המזרחי בארה"ב. האירופאים מכירים היטב את עץ השדר (יש המכנים אותו בשיבוש לבנה) Birch המככב בצפון אירופה. שני זנים אלו לא אומרים דבר לישראלים, אבל אנו מודעים היטב את לעץ האלרגני האופייני לארצנו - עץ הזית.
אלרגיה לפי הגדרה הנה מחלה הנגרמת מחשיפה לגורמים חיצוניים. הרוב הגדול של גורמים אלו הנם מוגדרים.לכן, מטרת בירור אלרגיה היא לזהות גורם ספציפי, לפיכך תשובה של בדיקה אלרגית צריכה להיות שזוהה גורם(ים) אלרגני ספציפי או לא זוהה גורם אלרגני. תשובה של זיהוי גורם אלרגי כללי (לא ספציפי), או אלרגיה ל"מזג האוויר" - לא קבילה. אל תסכימו לקבל תשובה כזו מהרופא שלכם. אף אחד אינו אלרגי למזג האויר... מדובר באחד המקצועות היותר מוגדרים והיותר מדויקים ברפואה למרות זאת נוצר לעיתים לחץ ליחס כל דבר לאלרגיה אף אם לא זוהה גורם. נישה זו מנוצלת, כמו בנושאים אחרים בתחום האלרגיה- ע"י שרלטנים המשתמשים בבורות הציבור הלא מקצועי ולפעמים גם מנצלים את הליקוי בהתמחות של הסגל הרפואי והפארא-רפואי ע"מ לעשות רווח קל על חשבון הסובלים.
בדיקות להוכחת ואבחון מחלה אלרגית מתחלקים ל:
  • בדיקות כלליות שמטרתן להעריך האם קיימת אלרגיה,
  • בדיקות לאבחון קיום אלרגיה ספציפית,
  • בדיקות לאבחון מחלה
  • בדיקות לאשש הקשר בין המחלה לגורם האלרגיה.
לפרק המלא (עודכן לאחרונה ב- 14.03.10)

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים