אודות האתר > מה חדש > חדש בטיפולים

 
הוויכוח על ה - LABA 

לקריאת הכתבה לחצו כאן

טיפול סביבתי לאסטמה

מתנהל ויכוח האם ניתן באמצעים לא תרופתיים אלא באמצעות טיפולים סביבתיים מכוונים כנגד גורמי האלרגיה להפחית את הסבל מאסתמה. קבוצת חוקרים נהלו מחקר משותף בו בדקו השפעת טיפולים לא תרופתיים אשר התמקדו בנטרול גורמי האלרגיה הסביבתיים. האסטרטגיה הטיפולית כללה : 1.כיסויי מזרון, כרית ומצעים לא חדירים לאלרגנים,2.שימוש בשואב אבק עם HEPA filter,מסנן אויר בחדר השינה באם הילד חשוף לעישון פאסיבי או נמצא אלרגי וחשוף לכלב או חתול או אלרגי לעובש,4בחדרים של ילדים האלרגים לתיקן בוצעה חיטוי מקצועי לתיקנים.
937 ילדים בגילאי 5-11 שנה חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. האחת קבלה טיפול כאמור לעיל (קבןצעה פעילה)והשנייה טופלה "כאילו" [פלצבו].החוקרים, הילדים והוריהם לא היו מודעים מי מקבל טיפול אקטיבי ומי פלצבו-משך המחקר היה שנתיים. בכל תקופת המחקר לילדים מהקבוצה הפעילה היו פחות סימפטומים, ופחות רמות של אלרגנים של קרדית אבק הבית ותיקנים.המטפלים של הילדים (הורים בד"כ) נאלצו פחות לשנות תוכניות והילדים אבדו פחות ימים בבית ספר ובקרו פחות אצל רופאים. נקודות חשובות: הצלחת הטיפול הייתה תלויה בשיתוף פעולה הדוק. הטיפול הותאם לאלרגיות של החולה. למשל לא ניתן טיפול לתיקנים אלא א"כ הייתה אלרגיה לתיקן. לא היה פילטר בחדר אלא א"כ היתה אלרגיה לכלב וחתול ואלו היו מצויים בסביבה.
Results of a Home-Based Environmental Intervention among Urban Children with Asthma. New Engl J Med 2004; 351:1068-80

האסתמה בלילה יותר קשה

מזה עידנים ידוע שהאסתמה – קצרת הסמפונות – מחמירה בלילה. עתה מסתבר כי יש הוכחה חד משמעית שיש צורך ביתר טיפול לפני השינה. דר הנדלס וחבריו מפלורידה בארה"ב בדקו 15 חולים אסתמטיים כמה מנות של ונטולין הספיקו לשיפור מירבי של תפקודי הריאות. נמצא כי הערך של תפקודי ריאות (FEV1) בלילה היה נמוך משמעותית מאשר ביום. הערך המירבי לאחר ונטולין של פקטור זה היה פחות גבוהה בלילה מאשר ביום.
כל זה לא מפתיע. אולם נמצא כי כמות שאיפות הונטולין שהחולה נזקק להם כדי להשיג שיפור משמעותי היה הרבה גבוהה בלילה מאשר ביום. במילים אחרות אותם חולים עצמם היו חסומים (נשימתית) יותר בלילה נזקקו להרבה יותר ונטולין. ובנוסף גם זמן התגובה היה ארוך יותר בלילה מאשר במשך היום. מסקנות מעשיות אם הנכם חשים יותר קושי נשימה בלילה זה לא מעייפות. חשוב מאד לא לשכוח את מנת הטיפול לפני השינה. במקרה ספק ניתן לקחת, וצריך מנה עודפת.
מקור : Journal of Allergy and clinical Immunology 2004; 113:1058-62

יש לחסן ילדים אלרגיים לארס חרקים

מקובל שההתייחסות לאלרגיה לארס חרקים (דבורים, צרעות וכו' – ראה פרק 13) שונה בילדים ומבוגרים. בעוד שבמבוגרים יש המלצה לחסן לאחר גילוי של כל אלרגיה לארס חרקים הרי בילדים ההמלצה הייתה לחסן רק כאלו עם תגובה סיסטמית קשה. ספציפית, ילדים אשר פיתחו רק פריחה לאחר עקיצה נהוג היה לשער שהם "יגדלו" ("outgrow") מהאלרגיה ולכן אין טעם לטפל בטיפול חיסוני.
הנחה זו נבדקה ע"י חוקרים מבולטימור , בארה"ב בית החולים Johns Hopkins. בין השנים 1978 ל1985 אובחנו 1033 ילדים כאלרגיים לעקיצות. החל מ 1997 בדקו מה קרה עם ילדים אלו. מסתבר כי בין הילדים אשר קבלו טיפול חיסוני רק 3% פתחו לאחר מכן תגובות. שכיחות התגובות בין אלו אשר לא קבלו טיפול חיסוני היה פי 6. ההבדל היה עוד יותר גדול אם נלקחו בחשבון רק ילדים אשר תגובתם הראשונית הייתה חמורה יותר. ילדים אשר להם הייתה בתחילה תגובה קלה יחסית – ז"א פריחה בלבד – וקבלו חיסון אף אחד לא פתח תגובה לאחר עקיצה חוזרת בהמשך. מסקנת החוקרים היא חלק משמעותי של הילדים לא מאבדים את רגישותם לעקיצות. טיפול חיסוני מקטין באופן מאד משמעותי את הסיכון לתגובה אלרגית לאחר עקיצה חוזרת.
מקור: New England Journal of Medicine 2004; 351:668-74.

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים