אודות האתר > אלרגיה למזון כולל ריפוי > אלרגיה למזון -סיכון וסבל

אלרגיה למזון מהווה לעיתים קרובות נושא לשיחות סלון ופולקלור. לעיתים נדמה כי מאד אופנתי להיות "אלרגי למזון". אולם לאלו שאלרגיים באמת ובתמים למזון, להוריהם ולסובבים אותם זו מציאות מרה.  חלק לא קטן מאלה מאובחנים בטעות, ולמעשה לא קיימת אלרגיהכלל ועיקר. אבל יש גם אלרגיים. לא רבים יודעים, אולם בשנים האחרונות נפטרו בישראל 3 צעירים מאלרגיה לחלב. הידועה ביותר הנה כהן בר ז"ל אשר הוריה הקימו אתר על שמה,עוד ילדה בת כ 8 שנים נפטרה בעיר ביתר לאחר אכילת קובית שוקולד, אולם הסיפור המזעזע ביותר התרחש ביבנה. ילד בן כ 10 שנים אשר היה מודע לאלרגיה לחלב טעם עוגה כשרה "פרווה" ואיבד הכרתו והובהל לבית החולים "קפלן" במצב של מוות מוחי. העוגה היתה אכן "פרווה" ז"א לא הכילה חלב אולם המגש שמש קודם כמגש למאפה חלבי....

מכאן מובן כי החרדה אצל האלרגיים האמיתיים היא במקומה והאי שקט שחודר לחיי המשפחה שאחד מילדיהם מאובחן כאלרגי, בהחלט מוצדק. היות ואבחנת האלרגיה למזון נעשית בד"כ בגיל הרך, הרי שהסובלים העיקריים הם בעיקר ההורים. אולם רק כדי להוסף על סבלם באים הגננות והמטפלים/מטפלות ושלא ברצונם מפלים ילדים אלו ומשפחותיהם לרעה. רוב הגנים אינם ששים לקבל ילד אלרגי לגן ואף אם כן, מבהירים כי אינם מתחייבים, למרות שלעיתים מתכוונים לעשות מאמץ, להצליח לשמור על סביבה נקיה מהמזון האלרגני. ראו  הדגמה הבעיה, ומבלי לשפוט אף אחד מן הצדדים, הסיפור התרחש בגן ילדים בצפון לחץ כאן   יתר על כן גנים רבים מבקשים מההורים לחתום על כך כי הם משחררים את הגננת והצוות החינוכי מכל אחריות....לא יאמן.  יתר על כן, הורי התינוק/ילד אלרגי גם נתונים לטוב ליבם והתחשבותם  של הורי הילדים האחרים בגן/כתה, אשר יסכימו כי המקום יהפוך לנקי מהמזון האלרגני. מספיק הורה אחד לא מתחשב וחיי הורי הילד האלרגי, הופכים לסיוט מתמשך. 
הפתרון הטבעי והמתבקש הוא כמובן, כי בכל צוות חינוכי יהיה אחד או יותר "נאמני רפואה" אשר ידעו להגיש עזרה דחופה בעת אירוע. עזרה כזו לא כל כך בעייתית וכוללת בעיקר יכולת והסכמה להזריק אדרנלין ממזרק אוטמאטי, בעת אירוע מסכן חיים. אולם פתרון פשוט והגיוני זה לא מיושם ואם אתם, הקוראים קטע זה, הורים לילד בסיכון ודאי מכירים הנסיבות והוויכוחים.  
הנה כי כן, אלרגיה למזון מלווה בסיכון לחיים, סבל מתמשך, חרדה ובעיה חברתית ממדרגה ראשונה. 

מקובל לחשוב כי הבעיה  קיימת בעיקר אצל תינוקות ולא היא!!! אדרבא, למרות שעיקר ה"תאונות" קורות בגיל הצעיר רוב או כמעט כל מקרי המוות מתרחשות בגיל מבוגר יותר מעל גיל 6-8 שנים ואילך. 
אי לכך, מתעורר צורך טבעי ואמיתי בהתערבות משמעותית בתופעה, התערבות אשר תשנה את המהלך הטבעי של מחלה, במקרים בהם המהלך הטבעי הולך רק לקראת הגברת הסיכון.  
זה הבסיס לנסיונות לטיפולים חיסוניים, או השריית עמידות למזון האלרגני. 
להתעדכן על הניסיון העולמי בנושא כולל ספרות לחץ כאן

עודכן לאחרונה 10 לאפריל, 2010.

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים