אודות האתר > אלרגיה למזון כולל ריפוי > שאלות ותשובות נפוצות


שאלה : עד עתה נאמר לנו כי המנעות ממזון אלרגני משפרת הסיכוי להחלמה. על מה מתבססת התוכנית שעיקרה דווקא חשיפה, הגם שמבוקרת ? 
תשובה: כנראה שאין דין חשיפה לסירוגין "שמרגשת" (Sensitization), כדין חשיפה מבוקרת מתוכננת ורצופה שמקנה עמידות. 

שאלה: האם ניתן לטפל גם בחולים עם ערכים גבוהים של IgE?
תשובה: עד עתה לא נדחה אף חולה על רקע זה. אדרבא, כמעט כל המטופלים היו מאד רגישים. המגבלות להשתתפות בתוכנית הן:  גיל, אסתמה לא יציבה (כאשר האסתמה מיוצבת ניתן להתחיל בתוכנית, לכן, במקרה הצורך אנו נטפל קודם באסתמה...ארבעה מהרופאים בתוכנית מומחים באלרגיה ושלושה מאיתנו מומחים במחלות ריאה בילדים), וההתרשמות של נכונות לשתף פעולה ולשאת באחריות הנדרשת. התנאי האחרון חשוב ביותר

שאלה : מה יקרה לאחר סיום התוכנית ? 
תשובה: אלו שיחלימו לחלוטין יחלימו. האחרים, יוכלו להנות מכמות מוגבלת של מוצרי חלב. כמות שתימסר להם בסוף התוכנית. האחרים, במידה וימלאו ההנחיות יהיו כנראה מוגנים מסכנת מוות במקרה של חשיפה אקראית - "תאונה", גם זה "משהו".... 

שאלה: מה קורה אם לא לוקחים המזון מידי יום 
תשובה:
 לפי האינפורמציה הידועה עד היום הפסקה בנטילת המזון עלולה לגרום לחזרה של האלרגיה, לפחות בחלק מהמקרים. כאמור, עלולה אבל לא חייבת. בכל המקרים שזה קרה התגובות האלרגיות היו יחסית קלות ולא הסתיימו באסונות. בכל מקרה לא ידוע על אף מקרה בו התפתחה אלרגיה חמורה יותר ממה שהיה בתחילה. 

שאלה : האם ניתן לטפל במי שאלרגי למספר סוגי מזון ? 
תשובה: כן אבל בכל מחזור רק למזון בודד. 

שאלה: אלו שטופלו עד היום (23 ביולי 2010), מה מצבם ומה אירע להם? 
תשובה עד כה טופלו 63 מטופלים. והם בשלבים שונים של התהליך. 10 סיימו את 3 חודשי הטיפול 4 מקבלים כל כמות מזון [3 חלב ואחד בוטנים] רבים סובלים כמויות מוגבלות. חלקם ממשדיכים בתוכנית המשך ל6 חודשים נוספים בתקווה שיוכלו לסבל כמות בלתי מוגבלת. אחד אכל באופן מקרי כדור שוקולד חלבי במסיבה וחש מעט עקצוץ, כנראה ניצל  מתגובה קשה או יותר מזה...ילדה אחת בת 4 שנים לא יכלה לעבור את היום הראשון ונאלצנו להרים ידיים. ילד בן 4 אשר התקשה לעמוד בשהיה הארוכה במכון- פרש וכנראה יחזור לתוכנית  כאשר יתבגר מעט. האחרים כמעט כולם חשו בתגובות, חלק קלות וחלק יותר קשות בימים הראשונים. גם אצלנו כמו בכל העולם, אף אחד לא אושפז!!! כולם הלכו הביתה וחזרו למחרת להמשך. כ6 סובלים מהקאות חלקם הפסיקו הטיפול וחלק אחר ממשיכים בכמויות מופחתות. סה"כ מעל 80% הצלחה. אנו משתדלים גם עם האחרים...חלקם ראינו בבדיקות הדם עליה בתאים של אלרגיה (איזונופילים), בכולם הערכים  חזרו לתקין עם הפסקה זמנית של החלב.

שאלה : איך "הולך" למשתתפים שעתה מטפלים בבית ? 
תשובה: במקרים בודדים היו אירועים, בד"כ מאד קלים. צפינו אירועים אלו וניתנה מראש הדרכה מתאימה ומתקייםקשר יומיומי. בהמשך התופעות פוחתות והולכות. העמידות כנראה מתפתחת, בהתאם לצפיות. כאמור 6 סבלו מהקאות. לפי דיווחים מהעולם בד"כ מתגברים על כך.

שאלה : האם יש השתתפות של גורמים בהוצאות ?
תשובה: מספר משתתפים קבלו מכתב לביטוחים משלימים - עדיין לא ידוע לי על התוצאה. הובטחה תמיכה של נדבן, תמיכה שתכסה חלק מהעלות לפי מבחני הכנסה.  

שאלה : עד מתי התוכנית תימשך ? 
תשובה : מדובר בתוכנית טיפולית ולכן הכוונה להמשיכה כל עוד יהיה צורך בה וכל עוד היא תכסה עצמה. לפי חישובינו לא נוכל להענות לכל הצרכים, אולם נעשה מאמץ. בכל שבוע יחל מחזור חדש. הבעיה היא התקצוב, בשלב זה בית החולים תומך אולם יתכן ויהיה צורך לקבל תמיכה ממשלתית או לייקר המחיר. 

שאלה: כיצד דואגים לבטיחות המטופלים ?
תשובה: אכן לא פשוט. אולם אנו מאד מנוסים בתגרי מזון. לטובת התוכנית צוות רב תחומי הכולל 7 רופאים : פרופ' יצחק כץ, דר' מיכאל לוית דר מיגל שטיין, דר' מיכאל גולדברג, דר' ארנון אליצור, דר' מרק צימרמן ודר' עדי כהן. 4 אחיות :  דבורה אינדיק,  דורית זילברצוויג, מיכל מיזרחי  אירית ישראלי. מרכזת התוכנית : חסיה דואני. דיאטניות : ארנית יונה,אנה קוזניצוב מזכירות: רחל שיבר ועוזרתה סיון. מנהלת משק וטכנאיות מעבדה. ועוד צוות מבית החולים כולל מנהלה, בית מרקחת ויסלחו לי אלו שלא מניתי... 
[לא כולם רק לטובת התוכנית אבל לכולם אחריות ומחויבות בנושא]
עידכון: 24 ליולי, 2010

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים