אודות האתר > אלרגיה למזון - חידושים, ניפוץ מיתוסים ועוד
הורים לילדים עם אלרגיה למזון. 

"סייעות או לא להיות"

כאשר הילד יוצא מתחום השגחתכם הצמודה הנכם מתמלאים חרדה וחשש ולא בכדי. מה יהיה? מי ישגיח עליו כמונו? מי ידאג שילד אחר לא יתן לו משהו בטעות ? ועוד ועוד.  חששות אלו חלחלו למשרדים הנוגעים בדבר  - בריאות, חינוך ועוד. הפתרון הטיבעי והמתבקש , הגננות והמורות (השימוש בלשון נקבה רק כי רוב המטפלים הן נקבות, אבל הדבר מייחס גם לזכרים באותה מידה, להלן מטפלות - ז"א מורים, מורות , גננות וגננים - או שם אחר המתאים לגננות ממין זכר...) , ישגיחו על הילדים בדיוק כמו שהן משגיחות מפני פציעה, בריחה, תוקפנות על ידי ילדים אחרים ועוד. אולם משום מה ישנן מטפלות  אשר או מרצונן או מהנחיית הארגון שלהן לא רוצות לקחת אחריות. 
בנסיבות אלו משרדי החינוך והבריאות הציעו פתרון של "סייעות". דהיינו לכל ילד אלרגי תוצמד סייעת. פתרון אשר נשמע לי אבסורדי כאשר הוצע ב 2009. להלן הנימוקים שלי להסתייגות מנושא הסייעות:
1. כישרים מינימאליים הנדרשים מ"סייעת" - תעודת לידה....כמובן ישנן מאד מוכשרות ומסורות אבל מצוקת השכר דוחקת אותן מתפקיד זה.
2. היעדר יכולת לטפל בעת צרה - דבר שכבר הודגם בארבע השנים שהנושא "עובד"/"מופעל" - באף מקרה  מאלה שידועים לי הן לא הגישו עזרה רפואית אלא נשאו הילד או ביקשו לשאתו למיון/מוקד.....
3. "סייעות" קיימות במערכת למקרים הזקוקים לטיפול "פעיל" למשל בילדים עם סכרת, למדוד ערכי סוכר ולהזריק אינסולין, ילדים CP שיש לעזור להם בהתנייעות. 
4. לילדים אלרגים שהם בעלי יכולת תפקודית וחברתית תקינה לכל דבר - סייעת צמודה עלולה רק להגביר העומס הפסיכולגי /חברתי שהוא משמעותי גם בלאו הכי. 
5. עלות כספית שהולכת ותופחת.
6. המערכת, בגלל העלות הכספית, מעמיסה מגבלות וחסמים בירוקרטיים. מי משיג "סייעת"  ? כנראה מי שלוחץ יותר. למשל אישורים בהם הרופא מתבקש למלא פרטים בהם אינו מבין - למשל "הערכת הרופא ליכולת התלמיד לעצמאות בטיפול" - מי הכשיר אלרגולוג לחוות דעה בנושא זה ? או אולי יש לקבל אישור גם ממומחה להתפתחות הילד ?.........
7.  חשיפת ההורים ללחץ (או אולי "סחיטה" ?) ע"י גננות הנופלות על ילד אלרגי כמוצאות שלל רב , הנה הזדמנות לקבל "עוזרת גננת" מחוץ לתקן. אלו שהיו מוכנות והבינו שתפקדן/חובתן להשגיח עלהילד מרגישות "פרייריות" כאשר העמיתה מספרת להן איך הן זכן לעוזרת גננת/סייעת חינם. לכן יש גננות אומרות לאמהות "אם לא תביאי סייעת לא נקלוט את ילדך".  לא כולן כאלו יש נפלאות ודואגות וכו'.
8. ומעל לכל אספקת "פתרון" , יותר נכון "מקסם " זה, מקנה תחושת "שלום עליך נפשי. 
9. אף מדינה בעולם לא אמצה "פטנט" זה. מעניין למה ?
מכל התסבוכת שנוצרת הלחץ ממוסדות החינוך מועבר אל ההורים ומאלו אל הרופאים אשר מתבקשים ולעיתים נאלצים למלא אין סוף טפסים. המערכת בצר לה וממצוקה תקציבית מוצאת פגמים בכל/או כמעוט בכל טופס, וכל פקידה אומרת להורים - תגידו לרופא למלא עוד פרטים..... 

ובכן, לפחות לנושא האחרון דאגתי לפתרון והשגתי שיתוף פעולה עם הגברת עירית לבנה (תודה על ההבנה והגישה החיובית).  ראו התכתבות עם גברת עירית לבנה המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך.
אולם למרות זאת יש המבקשים מההורים בקשות חריגות כמו רשימת אישורים גורפת  בשם רשימת אישורים לבית ספר. 

אגב, הפתרון המתבקש - לתגמל את המורות/גננות על אחריותן להגיש עזרה רפואית. לקחת את 30,000,000 הש"ח שהנושא יעלה בשנה הקרובה (וסכום גדול יותר לשנה הבאה)  ולשלם "תוספת רפואית", או שם אחר שינתן לאותם מטפלים אשר
א. יעברו הכשרה בשימוש באפיפן
ב. ידאגו שאחת מאלו תהיה בבית הספר/גן בכל עת (לדעתי יהיה צורך ב4-5 מורות בבית ספר גדול)
ג. לוודא שיש אפיפן זמין במוסד - וכל אחת מהן יודעת את מיקומו. 
הצעה ברוח זו העברתי לשר החינוך הרב שי פירון. מקווה שיעשה בזה שימוש....

ועוד משהוא להורים  שילדם הולך לגן או בית הספר - מגע עורי עם האלרגן אינו מסוכן גם אם יכול לעקצץ ולגרום לגירוי מקומי. 

ועוד משהו - לעובדי המערכת - תופתעו אבל גם אנחנו הרופאים מומחים ככל שנהיה לא יודעים לנחש מי מהילדים האלרגיים בסכנת חיים !!! כל ילד עם אלרגיה מסוג אנאפילקטי [פריחה מיידית, קושי נשימה וכו] ' ,תבחין עור או  sIgE חיבי, עלול להיות בסכנה. עם הגיל הסכנה גוברת - ז"א ככל שהילד מתבגר ולא החלים מהאלרגיה הסיכון עולה. מה שאנו  יודעים הוא  כי לאלו שיש אסתמה הסיכון גדול יותר. בפירסום מישראל תוארו 4 מקרי מוות [יש מקרה נוסף של מוות מאלרגיה לחלב אשר הובא לתשומת לבנו מאוחר יותר], 3 מחלב והרביעי מאגוזי לוז, האירוע הפתיע. לא היה קודם אף אירוע מסכן חיים מחשיפה למזון וזאת שלכולם היו אירועים קודמים קלים יותר. לא היינו יכולים לנחש כי אחד מאלו מעומד לאירוע טראגי כזה. דבר זה, חוסר היכולת לחזות מי בסכנת חיים,  אושר ע"י כל העוסקים בנושא בעולם. אלו שמתו לא חוו אירוע מסכן חיים קודם. לכן, אנא אל תבקשו מאתנו לזהות או לצבוע את אלו אשר עלולים למות. נא להתייחס לכולם בזהירות מופלגת.  

חובת אחזקת מזרק "אפיפן במוסדות חינוך" 

החל מינואר 2019, תוקן בכנסת כי מוסדות חינוך חייבים לרכוש מזרקי אפיפן להחזיק בגן, צהרון ובית ספר, מצורף הפרסום הרשמי של משרד החינוך.   במסמך זה כלולות גם ההנחיות מתי להששתמש. כמוכן סוכם כי הגננות והסייעות (כל הסייעות לא רק סייעות ייעודיות) יעברו הכשרה ע"י מדריכי מד"א.  

עוד טפסים

אולם הטפסים של משרד החינוך אינם היחידים גני רשת נעמת מבקשים שהרופא יקח על עצמו האחריות.... וביטח לאומי מחליט איזה בדיקה לעשות תבחין עור או sIgE... טוב, במקרה זה לאחר ששוחחתי עם הפקידה היא חזרה בה. ראיתי גם דרישות ממס הכנסה, הם גם דורשים שנעריך עד מתי המצב ימשך ומזהירים כי "...וידוע לי כי אני צפוי לעונשים הקבועים בחוק....."
מבלי להכנס לשאלה אם "מגיע" "לא מגיע" קצבה והקלות  בגין ילד עם אלרגיה למזון- לא יעלה על הדעת שההורים והרופאים יטורטרו. 
הורים ורופאים   
אל תיכנעו ואל תטורטרו בקשו אישור יחיד - מכתב מרופא אלרגולוג לרופא המטפל וזה צריך להספיק. 

נתקלתם בדרישות ובקשת טפסים מגורמים נוספים שלחו לי במייל allergysite@gmail.com  או לפקסים 089247124  039223630 ואנסה לטפל. 


  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים