אודות האתר > "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?
בעמוד הקודם  הדן בנושא סימון יתר (התנדבותי או הגנתי) של מוצרים אלרגניים,  תיארתי את הבעיה שנוצרה בעשרים השנה האחרונות. בקצרה, חברות המזון באופן התנדבותי, אם מתוך דאגה כנה  לאלרגיים או מתוך רצון לכסות עצמן נקטו במדניות של הוספות אזהרות מרצון -וולונטריות-      (Precautonary allergenic food labelling (PAL   החלטה זו גרמה קושי ניכר  לכל הצדדים אבל במיוחד למטופלים. בשנים האחרונות הרבה נייר דיו ולייזר התבזבז בנושא  זה רק מאמר סקירה לדוגמה משנת 2015. 

אבל הפתרון מצוי ממש מתחת לאף. ראשית אין מקום או הגיון לדיברים על "ריכז" אלא כמות. הכמות היא נגזרת מריכוז אלרגן אבל תלויה במנה שסביר שהאינדידואל יאכל. במאמר מוסגר אסב את תשומת הלב שדוקא לחולי צליאק נקבע ריכוז 20ppm  - לא ברור לי כיצד זה נקבע ??????? הרי לא ניתן לתת מנה ולראות אם יש תגובה? התגובה אינה גלויה וקורית לאחר זמן רב!!!! אבל החלטה היא החלטה ... ראו מה חשב היפוקרטס על החלטות. 
מאידך אלרגיה למזון- היא מדידה, מיידית, ותלויה במספר גורמים:
א. החולה - יש חולים המגיבים לכמות מיזערית של מזון ויש כאלו המגיבים רק לכמות גדולה - כמות זו מכונה כמות/מנת סף=  (1)Treshold dose
ב. המצב הפיזיולוגי של החולה האלרגי בזמן האירוע - למשל :מחלה ויראלית, מחזור ומאמץ גופני, מקלחת חמה. 
ג. גיל. נראה כי ככל שהגיל עולה רמת הסף יורדת. יתכן וזה נובע גם מכך שהחולים "הקלים" מפסיקים להיות אלרגיים, אבל לא רק. 
ד. סוג האלרגן.
 (1) לגבי מנת הסף יש מספר הסתייגויות והסברים 
I. מנת הסף עלולה להשתנות עם הגיל והמצבים הפיזלויגיים - ראה סעיפים ב וג. וכמובן עם האלרגן
II. מנה הסף אינה נגזרת באופן ישיר מרמות נוגדני ה IgE  - ז"א גודל התגובה האלרגית (תבחין עור = טסט) או רמות ה sIgE (בדיקת דם  RAST)
III. מנת הסף נמדדת ונקבעת במהלך תגר = Challenge - הליך בו הנבדק נחשף לכמויות ההולכות ועולות של המזון לו הוא אלרגי. המנה הגבוהה ביותר לה הוא לא אלרגי מכונה -NOAEL =Non-observed adversed effect level ואילו המנה לה נצפתה התגובה מכונה LOAEL = Lowest observed adverse effect level  מובן שככל שהNOAEL גבוהה יותר סף התגובה גבוהה יותר ז"א פחות אלרגי.... ערכים אלו מבוטאים במיליגרם/או מיקרוגרם חלבון. (mg   ucg).  ולא בנפח.

בעשר השנים האחרונות החלו קבוצות חוקרים לנסות לגבש עקומות בה ניתן יהיה לחזות כמה מהאלרגיים יגיבו למנה נתונה של אלרגן אחד המאמרים המובילים בנושא פורסם בתחילת 2014. החיסרון הגדול של מאמר זה ואחרים הוא שהם למעשה לא יצרו את העקומות בעצמם אלה אספו תוצאות תגרים ממרכזים רבים. התגרים נעשו בשיטות שונות והתגובות עברו פרשנויות שונות. סה"כ הנבדקים היה מוגבל והבעיה הגדולה ביותר היא שנבדקים רבים "הגיבו" כבר למנה הראשונה של התגר.
למקרים כאלו ניתן הכינוי  Left Censored זהו פיתרון מתמטי/סטיטסטי טוב (כנראה) אבל המשמעות המעשית שNOAEL הוא =0. מה שמושך את העקומה שמאלה. בנוסף תוצאות אלו יכלו להבטיח רק ש95% או 99% מהאלרגיים לא יגיבו למנה. 

בכל מקרה איגודים רבים החלו לדרוש להכניס את התוצאות המתקבלות ממחרים ערכי הסף לשימוש במקום לכתוב "עלול להכיל".  מאמר עדכני (2016)  אוסטרליה מאמרים הקוראים לסימון כמותי מבריטניה (2016)
בשנת 2013 התחלתי לחשוב על פתרון. וכעת עובדות עימי מסטרנטית ודוקטורנטית בנושא ומשתף עימי פעולה פרופ' למנהל עסקים ורופא בעל PhD במתמטיקה. 

לדעתי אנו על סף סיום של מציאת מנה אליה כמעט אף חולה אלרגי לא יגיב. או שההסתברות לתגובה היא נמוכה ביותר. נקווה שהשלטונות יעזו לעשות בזה שימוש טוב. 

יש לנו תוצאות של מעל 1000 !!!!! תגרי חלב ומאות תגרים למזונות אחרים. יצרנו תגר ייעודי תגר בו נבדקים כאלו בעלי סיכוי להיות יותר קשים מהממוצע הממלאים את כל או לפחות חלק מהתנאים דלהלן:
א. גיל מעל 8 שנים
ב. תבחין עור או בדיקת דם "גדולה"
ג. תגובה למנה מאד קטנה - למשל למזון שרק סומן כעלול להכיל, או מטעימה מזערית וכו' 
התוצאות הראשניות הוצגו ולכן בלא לקלקל את המחקר,  המצגת בקישור. 
אם מישהו חושב שהוא או מטופל שלו מתאים לתנאים אלו - אשמח לבודקו       drkatzclinic@gmail.com
לא חסרים לנו הרבה נבדקים (אולי כלל לא) והתור לתגר איכותי במסגרת רגילה ארוך ביותר. 
גם המפעלים השונים יעדיפו למדוד את התכולה ולציין שהמוצר מכיל פחות מ ... מאשר לפזר ערפל. גם הבעיה סעיפים 7 ו8 בתקנות יבא על מקומו. 
נא עיזרו לי/לנו להחזיר את השד לבקבוק  !!!!

  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  אלרגיה בתמונות  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים